Благодаря Ви за отговорите. Мисля, че ми се изясни ситуацията. Това, което разбрах, е че задължително трябва да имам регистрация като СОЛ и да се осигурявам на МРЗ, освен ако не ползвам фирма на познат /тук идва въпроса за ДДС/ или не пускам всеки месец по 7-8 декларации за спиране и възстановяване на дейност, което може да предизвика интереса на данъчните за проверка. Това, че изработвам нещата си събота и неделя явно не е от значение, нито, че за да изпратя пратка ми отнема 30 мин., но се брои за пълен работен ден, за който се плаща осигуровка. Значи ако този месец спечеля 300 лв. на тях трябва да платя мин. 160 лв осигуровка и данък между 10 и 15 %. При такива печалби реално държават ти взима 60 % от сумата за осигуровка и още 10 данък. Пълно безумие, особено при положение, че имам пълно осигуряване на трудов договор. Съгласна съм, че трябва да се плащат данъци и осигуровки, но това е абсурд. Затова хората препочитат да са на трудовата борса, вместо да се опитат да създадат нещо, нямаш шанс.
Последен въпрос: какъв е минималния процент за осигуровки на СОЛ. Правилно ли съм разбрала общо към 28 % /фонд Пенсия, допълнително пенсионно и здравно/ и по желание допълнително за майчинство и общо заболяване - общо 31?
 
Здравейте,
Благодаря за коментарите, доста се обърках.
Не продавам лични вещи, а ръчно изработени неща. Звънях за консултация в НОИ. Казаха, че е въможно да работя на трудов договор и да извършвам търговска дейност като физическо лице, но ще плащам не 10 а 15 % данък, като ми се признават фактурите за разход. Изрично подчертах, че няма да е самоосигуряващо се лице или ЕТ. Това, което разбрах, четейки закони, публикации и др., че независимо че не си регистриран като фирма, ако имаш търговска дейност те третират като ЕТ, с малки разлики при подаване на отчетите. При самоосигуряващите се лица темата е ясна.
Разбирам, че трябва счетоводител, но печалбите са малко и това ще е голям разход, също така ако регистрирам фирма или съм самоосигуряващо се лице ще трябва да се осигурявам поне на минималната заплата, осигуровките са към 200 лв. и счетоводните услуги като включим, реално си почти на 0 в края на месеца.
Консултирах се и с познати счетоводители, но всеки третира казуса различно. Това е и причината да пиша тук. Имам впечатлението, че няма яснота в тази ситуация как трябва да се процедира. Искам да избегна двойно осигуряване веднъж на заплатата по трудов договор и веднъж на минималната заплата, защото реално печалбите от дейността са на половина на минималната заплата. Излиза, че ако се занимаваш с допълнителна дейност, с малка печалба 300-500 лв. на месец, то въобще няма смисъл да го правиш.
Във връзка със следното мнение, което се припокрива и с други искам да попитам дали това означава, че формирания облагаемия доход може да бъде под минималната заплата?. Т.е. има 300 лв. печалба на месец и само на тях плащам осигуровки и 15 % данък
 "по онлайн продажбите трябва да формирате облагаем доход на база приходи и разходи и върху годишния облагаем доход внасяте осигуровки в размер на 23,3% за пенсия и 8% за Здравно осигуряване и върху остатъка 15% данък. "

Благодаря за информацията.


Здравейте, имам следния казус:
Работя на трудов договор с пълно осигуряване и допълнително извършвам търговска дейност /онлайн продажби/ като физическо лице /не съм самоосигуряващ се, ЕТ, ЕООД/. Разбрах, че на сумата от онлайн продажби след приспадане на разходите трябва да се платят осигуровки. Как точно се изчисляват осигуровките за доплащане, колко са? В края на годината ли се изравнява или трябва авансово да се плаща?
Пример: 1200 брутно месечно възнаграждение по трудов договор и средно месечно 300 лв от продажби /след приспадане на разходите/.
Ще бъда благодарна за помощ.
Здравейте, смятам да започна дейност като лице упражняващо свободна професия - да изработвам лично лампиони и др. подобни изделия и да ги продавам в чужбина /в EU страни, но не само/ на физически лица през различни платформи като Амазон и др. В допълнение работя на трудов договор с пълно осигуряване.
Имам следните въпросът:
1. Ако месечните приходи от допълнителната дейност са под МРЗ трябва ли да се регистрирам като лице упражняващо свободна професия и ако не то как да отчитам тези приходи и какви такси, данъци, осигуровки дължа? Имам ли възможност да си спестя още едно осигуряване?
2. В случай че приходите са над МРЗ и/или трябва да се регистрирам като лице упражняващо свободна професия има ли някакви специални изисквания във връзка с това, че ще продавам в чужбина на физически лица, например регистрация по ДДС, подават ли се някакви допълнителни декларации, отчети.
3. По какъв начин удостоверявам и доказвам какъв е точно прихода от тази дейност, с какви документи при положение, че сумите ще се превеждат по личната ми банкова сметка

Благодаря предварително.